System Android jest znany każdemu użytkownikowi smartfonów na całym świecie. Jego obecność zarówno na urządzeniach z najwyższej półki, jak i na mocno budżetowych smartfonach zawsze rodziła spore problemy z optymalizacją i rozwojem nowych funkcji. Słabsze urządzenia były skazane na brak aktualizacji, które nierzadko poprawiały zabezpieczenia telefonu. Jednak od pewnego czasu nie wygląda to tak jak dawniej.

Czym jest Android Go?

Jest to system, który przeznaczony jest dla telefonów o pamięci operacyjnej wielkości jednego gigabajta i poniżej tej wartości. Wywodzi się on z projektów społecznych, w które zaangażowane jest Google, a które mają dać osobom wykluczonym cyfrowo dostęp do Internetu. Mieszkańcy biedniejszych krajów nie dysponują środkami odpowiednimi do zakupów najnowszych smartfonów. Jednak skorzystali na tym również potrzebujący prostych i niedrogich, ale koniecznie nowych urządzeń w Polsce.

Różnice między pełnym systemem a Androidem Go

Przede wszystkim uproszczony został interfejs, co paradoksalnie ucieszyć może seniorów w naszym kraju. Ponadto wyłączone zostały funkcje graficzne i inne pożerające zasoby elementy, bez których smartfon nadal będzie działał. Ponadto odchudzone i uproszczone zostały również aplikacje takie jak YouTube i Facebook. Docelowo również zostanie wprowadzona odpowiednia zakładka w sklepie Google Play, która prezentować będzie tylko te aplikacje, które są zgodne z linią Go. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że oprócz krajów biednych, trafi on również do naszego kraju i wielu dostawców najtańszego sprzętu będzie go stosować w praktyce.