Zakupy prezentów na różne okazje wiążą się zawsze z bardzo trudnymi wyborami. Różne są budżety i różne oczekiwania obdarowanych, więc tak naprawdę ograniczają nas trzy rzeczy. Pierwszą jest budżet, drugą dostępność w sklepach, a trzecią gusta obdarowanego. Coraz więcej osób wybiera sprzęt z Chin. Zastanowimy się dlaczego.

Pozytywne aspekty zakupów w Chinach

Najważniejszym argumentem jest naturalnie cena. Omijamy wszakże europejskich dystrybutorów i możemy wybierać spośród bezpośrednich ofert fabryk lub pośredników z tego kraju. Kolejnym argumentem jest ogromny wybór. Wiele firm decyduje się na ten model sprzedaży i bardzo często w oparciu o ilość zamówień planują one kolejne partie produkcji materiału. Sprzedawane są zatem bardzo często produkty wchodzące na linię produkcyjną, które nie zalegają w magazynach i przez to zwiększa się dostępność. Transport jest bardzo często w cenie produktu, co dodatkowo ułatwia planowanie wydatków.

Zagrożenia zakupowe

Najważniejszą kwestią jest sprawdzenie kraju wysyłki. Kiedy wysyłka następuje z Chin, należy liczyć się z możliwością konieczności uiszczenia opłat celnych. Coraz więcej jednak producentów zakłada magazyny w krajach UE, więc zamówienie z takiego miejsca nie jest importem w myśl przepisów. Wszystko zależy tak naprawdę od wyceny, sposobu opisu paczki i oceny celników. To w magazynach importowych pracują przedstawiciele tego urzędu i zajmują się fachowym sprawdzeniem zawartości i deklarowanej wartości przesyłki. Ponadto należy pamiętać, że paczka z Chin może podróżować nawet kilka tygodni zanim dotrze do naszego kraju.